Zapewne wiele osób, bliskich Wam lub znajomych, angażuje się w wychowanie Waszych dzieci, udzielając rad, niektórych bardziej innych mniej trafnych. Często ciężko wychwycić te bardziej przydatne. W tym artykule przedstawię kilka istotnych wskazówek, które mogą bardzo pozytywnie wpłynąć na rozwój Waszego Malucha.
Często rodzice zapominają jak ważna dla rozwoju naszego bobasa jest pozycja leżenia na brzuchu. Pozycja ta ułatwia stworzenie dogodnych warunków do kształtowania prawidłowej postawy dziecka w dalszym rozwoju. To właśnie w pozycji na brzuchu noworodek uczy się skręcać głowę w obie strony czy odwodzić biodra (pozycja na „żabkę”) przeciwdziałając powstaniu dysplazji stawów biodrowych. Podobnie jest w przypadku ustawienia kręgosłupa gdyż pozycja ta profilaktycznie zapobiega powstawaniu skrzywień tj. skolioz. Właśnie z tych jakże ważnych względów Drogi Rodzicu, jak najczęściej noś lub kładź dziecko na brzuchu. Spróbuj zająć/zabawić leżącego w ten sposób Malucha. Pomożesz mu tak szybciej zaakceptować nową dla niego pozycję.
Sen dziecka
Do 1. roku życia obecnie zaleca się układać dziecko w pozycji na plecach. Wraz z pojawieniem się wielu dyskusji na temat nagłej śmierci łóżeczkowej w okresie noworodkowym uznaje się tą pozycje za najbezpieczniejszą.
Kolejną pozycją uznawaną za prewencyjną przy nagłej śmierci łóżeczkowej noworodków, jest stosowanie pozycji bocznej. Nie jest jednak ona wskazana dla niemowlaków poniżej 4 miesiąca życia, gdyż dopiero po tym okresie dziecko ma na tyle ukształtowane mięśnie chroniące stawy biodrowe, aby umożliwiały one samodzielne utrzymanie się w tej pozycji. Jeśli będziemy noworodka układać raz na prawym raz na lewym boku utrwalimy nieprawidłowy wzorzec, który spowoduje nienaturalny nacisk na panewkę stawu biodrowego, a w konsekwencji zwichnięcie stawu.
Pamiętajcie, że dzieci wyczuwają obecność rodziców, pragną spać blisko Was, aczkolwiek nie ma potrzeby przyzwyczajać ich do spania z rodzicami. Pamiętajcie, iż dzieci lubią twarde materace i nie wymagają zagłówków czy poduszek.
Sadzanie dziecka
Zanim Wasz Malec nie opanuje samodzielnie siadania, nie powinniście sadzać go biernie. Poprzez samą obserwacje dzieci można zauważyć, że umiejętności siadania nie trzeba dziecka uczyć, gdyż opanuje to samodzielnie. W wielu publikacjach podawane są przedziały wieku kiedy malec powinien siedzieć, jest to zazwyczaj 6 – 8 miesiąc życia. Pamiętajmy, że tempo zdobycia tej umiejętność podlega indywidualnemu rozwojowi psychoruchowemu naszego dziecka. To nieistotne, że dziecko koleżanki przyjmowało pozycję siadu już w wieku 6 miesięcy, a mój bobas dopiero w 9 miesiącu życia opanował samodzielnie siad. Ważne, aby uzyskało kolejny krok w rozwoju poprzez swobodę ruchów jakie przedstawia i bez wywieranego na nie wpływu z zewnątrz.
Chód dziecka
W odniesieniu do nauki chodzenia nie powinniśmy stosować chodzików, które jak wiele z Was nie wie, uniemożliwiają opanowanie naturalnych ruchów lokomocyjnych przez dziecko. Sprzęt ten przejmuje cały ciężar ciała dziecka, który kształtuje w nas równowagę, przez co dziecko utrzymuje się w pozycji stania na palcach, co nie jest wskazane. Warto również zwrócić uwagę na fakt, iż stosowanie przez naszego Malca chodzika będzie utrudniać stawianie pierwszych kroków w bok, przy meblach czy innych sprzętach domowych, co blokuje naukę naturalnego przenoszenia obciążenia z bocznego do przyśrodkowego łuku stopy, czy przenoszenia obciążenia w staniu na piętach do stania na palcach.
Warto zwrócić uwagę na to aby, dziecko w warunkach domowych jak najczęściej chodziło boso, co umożliwia swobodę ruchów i prawidłowy rozwój stopy (kośćca, więzadeł, stawów i mięśni).
Dobrze napisane, szukałem czegoś podobnego, a trafiłem
tutaj, ale i tak jestem zadowolony bo wreszcie ktoś pisze zwięźle
i na temat. Będę śledził stronkę