Rozwijanie procesów poznawczych dziecka

W naturze bywają dwa typy osobowości wśród najmłodszych. Jedne dzieci są szczególnie podatne na stymulacje zewnętrzną i nie potrzebują zachęty rodziców do zabawy. Inne wymagają wymyślania kreatywnych zabaw kształcących, które będą wspomagać ich prawidłowy rozwój.

Zmysł wzroku. Przez długi czas sądzono, że noworodki nic nie widzą. Z biegiem czasu i rozwojem nauki dowiedzieliśmy się, że to właśnie zmysł wzroku pomaga uczyć się dzieciom świata wokół. Pomaga odróżniać im postacie od przedmiotów, to dzięki wzrokowi poznają i zapamiętują swoich opiekunów. Pamiętaj, aby rozwijać zmysł wzroku zawieszaj przedmioty, które szczególnie mogą zainteresować malca. Zabawki, książeczki czy obrazki powinny być w kontrastowych i jaskrawych kolorach. Maluchy wprost przepadają właśnie za takimi! Aby nie przesadzić ze stymulowaniem dziecka dawaj jednorazowo malcowi jedną bądź dwie zabawki. Lusterko jest szczególnie uwielbiane przez maluchy, gdyż w jego odbiciu nieustannie zmienia się obraz.

Zmysł dotyku. To dzięki temu zmysłowi, wielce niedocenianemu, Wasz Maluch rozróżni delikatną skórą mamy od mającego szorstki zarost taty, miękkiego pluszaka od szorstkiej szczotki. Podobnie z okazywaniem miłości ze strony najbliższych. To dzięki dotykowi rodzice demonstrują miłość, czule dotykając, przytulając czy kąpiąc, a także usypiając. Aby wzbogacić wrażenia dotykowe możemy: dotykać malca ręką, stosować masaż, różnymi teksturami m.in. pluszowy misiem, szorstkim psem, drewnianymi klockami czy wypełnioną grochem skarpetą.

Zmysł słuchu. To za pomocą tego zmysłu dzieci uczą się słów, rozróżniają głosy, dowiadują się co mogą robić, a co jest zabronione, przysłuchują się szeptowi, bądź reagują strachem na krzyk.

Zmysł smaku. Na początkowym etapie rozwoju malca nie musimy specjalnie starać się o rozwijanie tego zmysłu. Już samo karmienie piersią, bądź mlekiem z butelki, wkładaniem raczek czy zabawek do buzi, dopełni wystarczająco jego rozwój. Nie zabraniajmy Mu tego poznawania świata. Jedynie dbajmy o to, aby przedmioty które wkłada do buzi, były bezpieczne – niemożliwe do połknięcia przez dziecko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *