Ta wada, pochodzenia w większości układu mięśniowego, może dotknąć każde z naszych pociech. Charakteryzuje się pochyleniem głowy do boku, w stronę przykurczu, skróceniem w stronę przeciwną i lekkim uniesieniem głowy ku górze. Jej główna przyczyna to skrócenie bądź przykurcz mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego tylko po jednej stronie.
Za główną przyczynę powstawania tej wady uważa się uraz okołoporodowy lub nieznane zaburzenia układu krwionośnego we wczesnym okresie życia płodowego. Obecność kręczu szyi, na ogół wykryte od razu po urodzeniu oraz nie leczone, może doprowadzić w późniejszym okresie do asymetrii twarzy, wady zgryzu bądź skrzywienia kręgosłupa szyjnego. W przypadku wykrycia wady jeszcze w brzuchu mamy, lekarze coraz częściej decydują się na cesarskie cięcie. Równie ważne jest aby dziecko, u którego wykluczono zmiany kostne lub powiększenia węzłów chłonnych, zostało szybko objęte rehabilitacją.
W trakcie odbywania rehabilitacji wykonuje się m.in. masaże, rozciąganie mięśnia przykurczonego i wzmacnianie rozciągniętego oraz wzmacniania prostowników grzbietu.
Do przeciwwskazań zaliczamy:
1. układanie dziecka z poduszką pod głową bądź z głową odchyloną do tyłu,
2. noszenie dziecka w pozycji pionowej,
3. wczesne sadzanie dziecka podpartego poduszkami.
Im później nasze dziecko siądzie tym bardziej opóźniamy możliwość skrzywienia kręgosłupa.
We wczesnym okresie rehabilitacji każda inicjatywa rodzica jest ważna. Zarówno prawidłowe układanie dziecka podczas karmienia, odpowiednie ułożenia łóżeczka, powieszenie zabawek w dobrym miejscu, a także prawidłowe układanie w przerwach między karmieniami. Coraz milej widzianą obecnie metodą leczenia jest zastosowanie kinesiotapingu zaraz po wykonanej rehabilitacji. Metoda ta przedłuży efekt wykonywanych ćwiczeń oraz przeciwdziała ponownemu szybkiemu skróceniu rozciąganego mięśnia.
Ostateczną metodą w przypadku jeśli rehabilitacja nie przynosi oczekiwanych efektów, jest interwencja chirurgiczna, polegająca na przecięciu przykurczonego mięśnia. Doleczenie przeciętego mięśnia trwa ok. 4-6 tygodni i wymaga założenie kołnierza ortopedycznego.