Noszenie dziecka należy do wielu z codziennych czynności pielęgnacyjnych takich jak mycie, karmienie czy zmiana pieluchy, które wykonują rodzice przy swoich maluszkach każdego dnia. Korzyści wynikających z noszenia pociechy jest wiele. Najważniejsza z nich to więź emocjonalna i poczucie bliskości dziecka z opiekunem, które wspomagają prawidłowy rozwój psychoruchowy bobasa.
Kangurowanie.
Jeśli nasze dziecko jest wcześniakiem bardzo zalecane jest przytulanie i noszenie dziecka metodą tzw. „skóra do skóry”. Dużo korzyści ma przytulanie rozebranego maluszka do swojej nagiej klatki piersiowej. Maluch czuje wówczas Twój znajomy sobie zapach, słyszy bicie serca. Kangurowanie wyrównuje oddech bobasa, akcję serduszka, korzystnie wpływa na przybieranie na wadze.
Pozycja na „fasolkę”.
W przypadku wzmożonego napięcia mięśniowego u dziecka pozycja ta bardzo dobrze się sprawdzi. Plecki malucha muszą być lekko zaokrąglone, podparte na całej długości. Całe ciało dziecka powinno być w pozycji zgięciowej (nóżki i rączki przed sobą, główka lekko przygięta do klatki piersiowej). Pozycja ta umożliwi rozluźnienie mięśni całego ciała.
Pionowo, na ramieniu.
Jest to najbardziej wskazana pozycja do odbicia dziecka po karmieniu, jednak trzeba pamiętać, aby robić to prawidłowo. Po pierwsze podtrzymuj główkę niemowlaka. Do około czwartego miesiąca nasz maluszek ma zbyt słabe mięśnie karku, aby samodzielnie ją utrzymać. Następne, ale równie ważne jest ułożenie rączek dziecka – obie powinny być przerzucone przez Twoje ramię. Po trzecie zmieniaj ramię, na którym nosisz bobasa. Raz na lewym, raz na prawym. Dzięki temu mięśnie Twojego malucha będą rozwijały się symetrycznie. Ciekawskie dzieci bardzo lubią tą pozycję, gdyż mogą obserwować otaczający je świat.
Pozycja „brzuch do brzucha”.
Nacisk Twojej klatki piersiowej na brzuszek dziecka ułatwia usuwanie gazów z jelit malucha, które są jedną z głównych przyczyn kolki u niemowląt. Przytulając mocno dziecko do siebie zapewniasz mu poczucie bezpieczeństwa i spokój.
Pozycja na przedramieniu.
Gdy dziecko leży brzuszkiem w dół na Twoim przedramieniu, nacisk na jelita wraz z siłą grawitacji wspomaga pracę jelit. Główka dziecka musi być oparta w zgięciu łokcia, zaś rączki i nóżki powinny zwisać luźno w dół. Jest to bardzo bezpieczna pozycja więc nie obawiaj się tak układać swojej pociechy.
Pozycja „na żabkę”.
Czyli pionowo przodem do siebie z szeroko rozstawionymi bioderkami i ugiętymi kolankami. Pamiętajmy, przez pierwsze kilka miesięcy stawy biodrowe mogą być jeszcze niedojrzałe, zatem warto profilaktycznie wspomagać prawidłowy ich rozwój. Odpowiednikiem tej pozycji jest pozycja w chuście. Bliskość i poczucie bezpieczeństwa, jaką zapewnia chustowanie jest niezastąpiona. Płynne i delikatne ruchy rodzica z dzieckiem w chuście umożliwiają stymulację zmysłu równowagi poprzez błędnik u malucha. Takie noszenie dziecka zapewnia tak bardzo korzystny docisk głowy kości udowej do panewki wytwarzając w chrząstce ciśnienie, wpływające na prawidłowy proces kostnienia, porównywalny podczas czworakowania dziecka.
You actually make it seem really easy together with your presentation however I in finding this
matter to be really something that I think I’d by no means understand.
It seems too complicated and very huge for me. I’m having a look forward for
your subsequent submit, I will try to get the grasp of it!
Very good information. Lucky me I recently found your site by chance (stumbleupon).
I’ve bookmarked it for later!