Od 38 do 42 tygodnia ciąży Twój bobas jest już na tyle dojrzały, aby urodzić się i rozpocząć samodzielne życie. Twoje ciało wysyła wtedy sygnały, które świadczą o tym, że przygotowuje się na narodziny dziecka.
Jakie są objawy poprzedzające poród i jak Ty możesz przygotować do niego swoje ciało?
To kiedy Twój bobas chce przyjść na świat jest bardzo indywidualną sprawą. Pamiętaj, że po 38 tygodniu ciąży (jest to już dziecko donoszone) maluch jedynie przybiera już na wadze – 250 gram tygodniowo, a jego rozwój psychomotoryczny jest już wystarczający, by samemu funkcjonować, poza brzuszkiem mamy. Dlatego nie obawiaj się, porodu po 38 tygodniu ciąży.
Poniżej przedstawiam objawy, które mogą świadczyć, że Twój poród się zbliża:
1. Obniżenie dna macicy. Jeśli jesteś pierworódką obniżenie nastąpi około 3-4 tygodnia przed porodem. W kolejnych ciążach może to nastąpić na 2 tygodnie przed planowanym porodem.
2. Skurcze przepowiadające (częste skurcze macicy). Skurcze przypominające skurcze stricte porodowe są zazwyczaj krótsze, słabsze, nieregularne, bez rozwierania szyjki macicy. Pojawiają się w ostatnich dniach przed porodem.
3. Odejście krwistego czopu śluzowego zamykającego szyjkę macicy. Ten czop przez cały okres ciąży chroni szyjkę macicy przed infekcjami.
4. Dojrzewanie szyjki macicy. W ostatnich tygodniach przed porodem staje się ona rozciągliwa i miękka. Jeśli jesteś pierworódką, gotowość do porodu występuje, gdy szyjka jest częściowo lub całkowicie „zgładzona”, skrócona i otwarta co najmniej na 1 centymetr. U wieloródki, szyjka jest skrócona i otwarta na 2 centymetry. Są to objawy bliskiego porodu.
5. Skurcze porodowe. Początkowe skurcze trwające 15-30 sekund, mogą być bezbolesne i niezauważalne dla Ciebie. Z czasem wydłużą się do 30-90 sekund. Przerwy między skurczami będą się skracać (początkowo 10-20 minut), a intensywność samych skurczów będzie wzrastała. Jeśli rytm skurczów nie zmienia się niezależnie od pozycji w jakiej się znajdujesz (stoisz, siedzisz czy leżysz) to Twój bobas przyjdzie na świat już dziś!
Dodatkowe dolegliwości będące oznaką porodu, jakie możesz odczuwać to:
- częste oddawanie moczu (tak, jeszcze częstsze niż dotąd!), wymioty, biegunka – następuje oczyszczanie Twojego organizmu przed porodem
- odczucie ucisku na pęcherz moczowy
- bóle mięśniowe kończyn dolnych – główka bobasa wstawiona do kanału rodnego, uciska nerw
- nawracające bóle okolicy krzyża
- nerwobóle uciskowe
- niepokój
- uczucie parcia
- brak apetytu
- uczucie gorąca
- kołatanie serca
Twój styl życia przed ciążą i w jej trakcie, nie powinien ulec raptownym zmianom. Jeśli ćwiczyłaś 2-3 razy w tygodniu, możesz robić to również będąc „w stanie błogosławionym”, o ile Twój lekarz wyrazi na to zgodę. W sytuacji gdy wysiłek fizyczny jest Ci obcy, powinnaś spytać się swojego lekarza prowadzącego bądź położnej czy nie widzą przeciwwskazań.
Czy możesz ułatwić sobie szybki powrót do formy po porodzie?
Tak. Bardzo ważny jest Twój tryb życia i forma jaką miałaś przed zajściem w ciąże. Aktywność fizyczna prowadzona będąc w ciąży ułatwi Twojemu organizmowi szybszy powrót do stanu sprzed ciąży.
Pamiętaj aby przed ćwiczeniami dobrze wywietrzyć pokój. Killka prostych ćwiczeń, przedstawionych poniżej, można wykonywać przez cały okres ciąży, jak i po porodzie. Oczywiście, o ile Twoja ciąża nie jest zagrożona i lekarz prowadzący Ciebie nie widzi przeciwwskazań do wykonywania tak prostej formy gimnastyki.
1) Ćwicz mięśnie Kegla tzn. mięśnie dna miednicy, które odpowiadają za podtrzymywanie macicy i pęcherza moczowego. Wzmocnienie tych mięśni przed porodem spowoduje lepsze ukrwienie dróg rodnych, szybsze zagojenie naciętego krocza oraz co bardzo ważne, mocne mięśnie Kegla pomogą w fazie parcia – skrócą ją.
Najlepszym ćwiczeniem, aby dowiedzieć się gdzie te mięśnie są, jest wstrzymywanie strużki moczu podczas oddawania moczu, tak z 3-4 razy jednorazowo. Powtarzaj to ćwiczenie kilka razy w ciągu dnia. Początkowo dla zlokalizowania mięśni możesz to robić tylko przy oddawaniu moczu, jednak po kilku powtórzeniach wykonuj ćwiczenie na siedząco, stojąco, podczas zwyczajnych czynności dnia codziennego.
Zwróć uwagę nie tylko jak napinasz mięśnie miednicy, ale również jak je rozluźniasz. Umiejętność ta przyda Ci się bardzo podczas porodu.
Uwaga! Nie wykonuj ćwiczeń jeśli masz infekcję układu moczowego.
2) Ćwiczenia rozciągające. W pozycji siedzącej ćwiczenia te rozluźnią stawy biodrowe i dolny odcinek kręgosłupa.
- Usiądź na piłce rehabilitacyjnej w rozkroku, opierając się całymi stopami o podłoże. Wykonuj delikatne krążenia miednicy na piłce raz w jedną raz w drugą stronę, powtórz 10 razy; dla ułatwienia możesz ręce położyć na biodrach.
- Usiądź plecami do ściany, pod pupę podłóż złożony kocyk, nogi zegnij w kolanach, podeszwy stóp złącz ze sobą. Połóż dłonie na kolanach. Delikatnie naciskaj na kolana, tak jakbyś chciała dotknąć nimi podłogi.
3) Ćwiczenia mięśni grzbietu tzw. koci grzbiet – wzmocnisz mięśnie brzucha i zmniejszysz dolegliwości bólowe okolicy pleców. Ustaw się w pozycji na czworaka (oprzyj się kolanami i dłońmi o podłogę, tak by kolana były ustawione na szerokość bioder, a dłonie na linii barków). Z wdechem wygnij plecy w łuk, głowę przygnij do mostka, napnij mięśnie brzucha, policz w myślach „raz, dwa”. Wypuść powietrze rozluźniając mięśnie i powracając głową do pozycji naturalnej. Powtórz 5 razy.
4) W pozycji na czworaka (oprzyj się kolanami i dłońmi o podłogę, tak by kolana były ustawione na szerokość bioder, a dłonie na linii barków) delikatnie kołysz biodrami w przód i tył, na boki, spróbuj wykonywać ćwiczenia nie ruszając ramionami. Ćwiczenie to ułatwi wygodne ułożenie się Twojego bobasa w macicy.
Wszystkie ćwiczenia nie powinny być bolesne. To ma być dla Waszej Dwójki przyjemność : )