Dzień 1.
Już pierwszego dnia, zostają określone wszystkie cechy dziecka tj. płeć, kolor oczu, włosów, tendencje do wzrostu, stan zdrowia (skłonność do chorób), cechy charakteru i osobowość (nad tym akurat możemy w przyszłości popracować:p). Życie człowieka zaczyna się w momencie poczęcia, pamiętajmy… 🙂
Dzień 21.
Zaczyna bić serce dziecka, kształtuje się mózg.
Tydzień 6.
Wytwarza się szkielet dziecka. Narządy tj. nerki, płuca, wątroba i serce funkcjonują prawidłowo. Odbierane są już fale elektromagnetyczne (EEG) wysyłane przez mózg małego człowieka.
Tydzień 9.
Dziecko odczuwa ból całą powierzchnią ciała. Jego reakcja na ból jest podobna do naszej – odsuwa się od źródła bólu, wykonuje ruchy do tyłu, gwałtownie rusza rękami i nogami, wykrzywia twarz. Ruchy te są odczuwalne dla matki (rzadziej dla pierworódki).
Tydzień 10.
W tym okresie działają już wszystkie organy. Ukształtowały się nóżki i rączki. Pojawiają się linie papilarne na dłoniach. Dziecko reaguje na bodźce zewnętrzne. Następuje doskonalenie pracy istniejących już narządów i wzrost człowieka.
Tydzień 12.
Bobas podkurcza nogi, obraca stopy i prostuje palce, potrafi zacisnąć piąstkę i marszczyć brwi. Odczuwa i reaguje na stany emocjonalne matki. Praktycznie wszystkie narządy już funkcjonują: wątroba wytwarza żółć, trzustka – insulinę, przysadka mózgowa – hormon wzrostu. Dziecko osiąga około ok 9 cm wzrostu i 30 gram wagi.
Tydzień 16.
Dziecko, w brzuchu mamy, wykonuje ok. 20 tysięcy ruchów w ciągu dnia. Małe serce przepompowuje ok. 30 litrów krwi dziennie. Pojawia się u dziecka wrażliwość na wody płodowe (w których pływa). Słodsze wody dziecko wolniej połyka, smakuje je, co powoduje szybsze bicie serduszka.
Tydzień 17.
Dziecko ćwiczy ruchy ssący warg.
Tydzień 20.
Dziecko potrafi funkcjonować w dwóch stanach: czuwania i snu. Mama może już stwierdzić, że dziecko śpi, ma czkawkę, kopie czy przeciąga się.
Tydzień 24.
Około 50% dzieci na tym etapie rozwoju reaguje na silny dźwięk opóźnioną reakcją przestrachu.
Tydzień 26.
Dziecko urodzone w tym tygodniu jest w stanie przeżyć poza organizmem mamy. Bobas, będący w brzuchu, reaguje wzmożonymi ruchami na nagłe oświetlenie brzucha.
Tydzień 40.
Czas na poród. Po 9 miesiącach życia w łonie matki rodzi się dziecko – osiąga ciężar ciała ok 3500 g i wzrost ok 54 cm. I całe życie przed wami… 🙂
Co, kiedy… czyli 9 pierwszych miesięcy życia dziecka
Leave a reply