Czkawka u bobasa

Na pewno pamiętasz z okresu, kiedy byłaś w ciąży, momenty gdy czułaś w swoim brzuchu charakterystyczne, rytmiczne drgania. To wtedy Twój bobas miał czkawkę. Trwały one od kilku do kilkunastu minut. Kiedy Twoja pociecha przyszła na świat, musiała przyzwyczaić się do nowych, często niesprzyjających warunków życia tj. chłód, światło, bakterie. To właśnie niektóre z wyżej wymienionych czynników sprzyjają dalszemu pojawianiu się czkawki.

Skąd ta czkawka?

Jeszcze w brzuchu mamy czkawka jest wynikiem niedojrzałego układu nerwowego u dziecka. Jednak po urodzeniu za bezpośrednią przyczynę uznaje się zakłócenia pracy przepony. Ten mimowolny odgłos pojawia się na skutek skurczów mięśni przepony oraz krtani, przy nagłych wdechach. Wysoka częstotliwość występowania czkawki wynika zatem najprawdopodobniej z niedostatecznego rozwinięcia układu nerwowego, czyli słabo rozwiniętego mięśnia przeponowego.

Kiedy może wystąpić?

Przy zachłyśnięciu się/ połknięciu powietrza podczas zbyt łapczywego karmienia – podczas karmienia piersią, czkawka u naszego bobasa występuje zwykle na skutek nieprawidłowego uchwycenia piersi, jak również braku odbicia po nakarmieniu. Przy karmieniu sztucznym mlekiem trzeba zwracać uwagę, aby dziurka w smoczku nie była zbyt duża lub smoczek butelki był wypełniony w całości pokarmem podczas podawania.
Przy wypełnieniu brzuszka malucha po jedzeniu – czkawka po nakarmieniu występuje gdy mały brzuszek naszej pociechy zostanie przepełniony jedzeniem, a jego układ pokarmowy nie radzi sobie z tą ilością pokarmu.
Przy ochłodzeniu organizmu – czkawkę wywołuje zbyt niska temperatura w pokoju lub zbyt lekkie ubranie dziecka. Najczęściej ma to miejsce podczas przewijania, przebierania i kąpieli bobasa, dlatego musimy pamiętać, aby przebierać dziecko w tym samym pomieszczeniu, w którym go kąpiemy.
Przy głośnym śmianiu się malucha – dziecko podczas śmiechu, łyka powietrze, co może spowodować czkawkę.

Jak radzić sobie z czkawką?

Pamiętaj, nie wolno dziecka straszyć, dawać mu wody czy wstrzymywać jego oddech. Tak postępuje się tylko i wyłącznie u dorosłych. Natomiast naszym pociechom pomoże:
1. Dmuchanie w twarz dziecka, delikatne.
2. Nakarmienie – regularne połykanie pokarmu spowoduje unormowanie pracy przepony u bobasa. W przypadku przepełnienia pokarmem, musisz odczekać aż jedzonko przedostanie się z jelit do żołądka, co zakończy czkawkę. Pomoże noszenie w pozycji pionowej (jak do odbicia).
3. Ponowne przystawienie na krótko do piersi, jeśli dziecko jest karmione mlekiem matki. Umożliwi to wznowienie prawidłowej pracy przepony, poprzez regularne oddychanie i połykanie.
4. Sprawdzenie: czy maluch ma suchą pieluszkę (ewentualnie zmień ją), czy nie jest mu zimno (dotknij kark, stopy, tyłów). Otul dziecko kocykiem, nałóż skarpetki. Dobrze działa ułożenie bobasa na pleckach na własnych udach, stópkami bliżej brzucha. Ogrzejesz go w ten sposób własnym ciepłem.
5. Wyjście na dwór – chłodny wiaterek może zmienić rytm jego oddechu.
6. Zmiana pozycji dziecka – ułożenie malucha na brzuszku i delikatne oklepanie jego plecków.
7. Wykonanie delikatnego masażu przepony – połóż lewą rękę na brzuszku dziecka, tak by zewnętrzna krawędź Twojej ręki dotykała dolnych żeber, rozpocznij delikatne ugniatanie zaczynając ruch od palców.
8. Bycie cierpliwą – z czasem czkawka przejdzie sama.

Droga mamo, pamiętaj że Twoja pociecha doskonale poradzi sobie z czkawką. W końcu instynktownie nauczyła się ją pokonywać bez naszej pomocy, jeszcze będąc w Twoim brzuchu : )

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *