Jak żywić bobasa?

Coraz częściej słyszymy o rewolucjach na temat żywienia niemowląt. Młodzi rodzice często nie wiedzą co podać dziecku i kiedy wprowadzać inne składniki niż pokarm matki. Postaram się to pokrótce omówić : )
Wiele badań naukowych dowodzi, że od tego, co nasz maluch je w pierwszych latach życia zależy zarówno jego obecne zdrowie, jak i jego podatność na choroby cywilizacyjne tj. cukrzycę, nadciśnienie czy otyłość, których w dzisiejszych czasach nie brakuje.

Pamiętajmy, że o ile to wy rodzice decydujecie o tym co, kiedy i jak zostanie podane dziecku, to Wasza pociecha sama zdecyduje czy podany przez Was pokarm zje i w jakich ilościach. Każde dziecko jest indywidualne i nie ma potrzeby trzymać się sztywnego schematu żywienia.
Niezmiennie specjaliści są zdania, że przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecko powinno być karmione wyłącznie mlekiem matki. Gdy karmienie pokarmem mamy jest niemożliwe, dziecko otrzymuje mleko modyfikowane.
Na temat dopajania dziecka wodą przegotowaną zdania są podzielone. Nie zawsze mamy możliwość podać dziecku pierś, więc warto mieć przy sobie przygotowaną butelkę z wodą. Po 4. miesiącu możemy podawać naszemu bobasowi słabą herbatkę lub napar z kopru włoskiego (szczególnie dzieciom, u których zaobserwowaliśmy problemy z kolkami). Pamiętajmy, że nie słodzimy napojów. Jeśli zdarzy się naprawdę upalny okres oczywiście możemy spróbować już wcześniej poić naszego malca. Takim alarmującym sygnałem jest zapadanie się ciemiączka, co sugeruje, że nasza pociecha wymaga w tym okresie więcej płynów.
Jako pierwszy niemleczny posiłek można dodać dziecku zaparzone owoce lub warzywa, ale specjaliści radzą aby zacząć od warzyw. Jeśli dziecko najpierw zapozna się ze smakiem warzyw, o wiele łatwiej będzie mu zaakceptować później słodkie owoce. W odwrotnej kolejności można napotkać na pewne trudności. Ponawiajcie próby podawania warzyw nawet gdy dziecko odmówi.
Jeśli chodzi o kolejność podawania dziecku nowych produktów, to ważne by wprowadzać je pojedynczo, bowiem łatwiej wtedy rozpoznać jak dziecko dany składnik toleruje i czy nie ma na niego alergii. Jogurt, kasze czy pieczywo możesz podawać swojemu malcowi już po szóstym miesiącu życia.
Bardzo dużą nowością w porównaniu z dotychczasowymi zaleceniami, jest podawanie dziecku karmionemu sztucznie całego jajka już w 5-6. miesiącu życia. Możesz podawać je samo lub jako dodatek do zupek kilka razy w tygodniu. Pamiętaj, że jajko nie może być surowe ze względu na ryzyko zakażenia salmonellą!
Również wprowadzania do diety produktów potencjalnie alergizujących tj. jogurt, twaróg, ryby, według najnowszych zaleceń, nie należy opóźniać. Niewielką ilość produktów mlecznych można podawać już po 7. miesiącu życia. Pamiętaj, aby produkty te były jedynie dodatkiem do posiłku. Wczesne podawanie ryb sprzyja u naszego malucha rozwojowi tolerancji immunologicznej i zmniejsza znacznie ryzyko wystąpienia alergii. Jeśli chodzi o owoce uznawane za mocne alergeny tj. truskawki czy cytrusy, można podawać dziecku, ale należy obserwować reakcje jego organizmu. Jeśli wystąpią objawy alergii bezzwłocznie z nich zrezygnujcie.
W pierwszym roku życia unikajcie podawania swojemu maluchowi zwykłego mleka krowiego, gdyż zawiera ono mniej witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: A, D, E, K oraz laktozy.
Jeśli chodzi o podawanie witaminy D to wszystkie niemowlaki już od pierwszych dni życia powinny otrzymywać ją, bez względu na sposób żywienia. Przez pierwsze 6 miesięcy w dawce 400IU dziennie, po 6. miesiącu 400-600IU. Oczywiście warto zaczerpnąć większej ilości informacji u Waszego lekarza pediatry.

Pamiętajmy, że prawidłowe żywienie dziecka w pierwszym roku życia zapewni nam jego optymalny rozwój fizyczny i psychiczny.
Poniższy link zawiera zalecenie odnośnie żywienia dzieci zdrowych w pierwszym roku życia z 2007r.:
http://www.pedhemat.wroclaw.pl/ptp/files/zal_1_zkkpediatraia_13072010.pdf

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *