Przewijanie

Kiedy po raz pierwszy zostajesz rodzicem powinieneś zapoznać się z prawidłową pielęgnacją noworodka, tak by higiena Twojego bobasa była skuteczna i bezpieczna. Zacznijmy od częstotliwości zmiany pieluszek.

W pierwszych tygodniach życia dziecka powinniśmy robić to bardzo regularnie, nie rzadziej niż co trzy godziny. U noworodka możliwe, że będziemy to robić nawet 10-12 razy na dobę. Kiedy dziecko zrobi kupkę powinniśmy zmienić pieluszkę jak najszybciej. Niemowlę karmione mlekiem matki będzie miało znacznie większą częstotliwość wypróżnień, natomiast u dzieci karmionych mlekiem sztucznym ilość tych wypróżnień będzie mniejsza. Ze względu na większą kaloryczność takiego mleka może się zdarzyć, że dziecko odda stolec raz dziennie nawet rzadziej. Pamiętajmy, aby w przypadku takiego karmienia prócz mleka poić dziecko wodą. Ale o problemie karmienia mlekiem już wkrótce :).

Pielęgnacja pupy noworodka.

Do mycia delikatnej skóry pupy dziecka powinniśmy używać płatków kosmetycznych i ciepłej wody. Niektórzy rodzice stosują chusteczki nawilżające. Aby nie doprowadzić do wysuszenia lub podrażnienia delikatnej skóry pupy powinniśmy posmarować ją kremem lub maścią, i nie powinien być to ten sam kosmetyk, którym smarujemy całe ciało dziecka. W skład takiej maści powinny wchodzić m.in.: cynk, lanolina czy pantenol. Polecam maść Linomag czy krem barierowo-ochronny Sudocrem.

Pielęgnacja dziewczynki a pielęgnacja chłopca.

W przypadku dziewczynek należy pamiętać o prawidłowym kierunku mycia – od przodu do tyłu. Chronimy tym samym, aby bakterie z odbytu nie przedostały się do narządów płciowych i pęcherza. Musimy bardzo dokładnie umyć wszystkie fałdki i nierówności , aby nie pozostawić resztek kału czy moczu i nie doprowadzić do odparzeń.
U nowo narodzonych dziewczynek pojawiają się objawy, które mogą zaniepokoić rodzica, należą do nich: zabarwiona wydzielina z pochwy czy obrzmienie warg sromowych. Spokojnie Drogi Rodzicu, objawy te mają związek z hormonami matki, które przeniknęły jeszcze kiedy dzidziuś był w brzuszku mamy. Jeszcze przez kilka dni po porodzie hormony te mogą utrzymywać się we krwi dziecka.

U chłopca w kwestii pielęgnacji jest o wiele łatwiej, powinniśmy dokładnie umyć okolice odbytu i narządów płciowych. Wiele kontrowersji budzi temat napletka u chłopców. Nie należy go ściągać u małych chłopców, gdyż możemy doprowadzić do pęknięcia, a w konsekwencji do powstania blizn i stanu zapalnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *