Raczkowanie

Dla wielu rodziców najważniejszy etap w rozwoju maluszka. Zdarza sie jednak, że niektóre niemowlęta wogóle nie raczkują. Często jest to spowodowane, uniemożliwieniem naturalnego rozwoju poprzez unikanie niektórych pozycji.
Maluszek spędzający cały dzień w łóżeczku lub w wózku, nosidełku bądź chodziku nie będzie miał możliwości rozwinąć podnoszenia się na rękach i kolanach i w ten sposób się poruszać. Ważne, abyś umożliwiała dziecku jak najczęstsze przebywanie na podłodze. Umieszczając ulubioną zabawkę w pewnej odległości, zachęcisz je do przemieszczania się.

Jedne niemowlęta zaczynają raczkować już w szóstym miesiącu (szczególnie te, przebywające dużo na brzuszku, pod okiem mamy). Inne w dziesiątym miesiącu, lub wogóle. Nieumiejętność raczkowania naprawdę na krótko ogranicza możliwości ruchowe dziecka, do czasu aż malec wymyśli własny sposób podnoszenia się i przemieszczania. Zdarza się, że dzieci które nigdy nie raczkowały, znacznie szybciej zaczynają chodzić od swoich doskonale raczkujących rówieśników. Zdarza się również, że dziecko ominie ten etap rozwoju ruchowego i wróci do niego, jak już nauczy się stać.

Bardzo istotna w raczkowaniu jest naprzemienność ruchów, która kształtuje prawidłowe napięcie lewej i prawej strony ciała oraz dalszy rozwój mięśni, które będą miały istotny wpływ na uzyskanie prawidłowej pozycji dwunożnej. Przyczynia sie również do rozwoju słyszenia dwuusznego, widzenia oraz koordynacji lewa/prawa ręka.

Jest wiele stylów raczkowania. Niektóre dzieci rozpoczynają przemieszczanie się od poruszania sie do tyłu i na boki. Mijają tygodnie zanim opanują poruszanie się do przodu. Wiele dzieci raczkuje przy użyciu pupy, inne – jednego kolana. Jeszcze inaczej prezentuje się inny etap przejściowy między raczkowaniem a chodzeniem, a mianowicie poruszanie się za pomocą rąk i stóp, czyli na tzw. niedźwiadka. Ale nie ważne jak, ważna jest chęć podejmowania wysiłku w celu samodzielnego przemieszczania się.

Jak tylko Twoje dziecko stanie na nogach i zacznie chodzić, dopiero zaczną się kłopoty. Dlatego doceniaj każdy dzień spędzony na dywanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *