Wady postawy – szpotawość, koślawość

W wyniku rotacyjnych ruchów Maluszka w łonie mamy, ciągłego ucisku oraz zmiany pozycji stóp, większość dzieci rodzi się z nóżkami wygiętymi łukowato na zewnątrz i podwiniętymi dużymi palcami.  Jest to utrwalone w czasie życia płodowego i gdy noworodek przychodzi na świat. W czasie gdy Wasz Maluszek zacznie się swobodnie podnosić, raczkować i w końcu chodzić, jego stopy wyprostują się.

Znane jest kilka odmian prawidłowej postawy ciała dziecka, które są fizjologiczne do pewnego okresu jego życia. Warto tu wymienić:
Kolano szpotawe – wygięte na zewnątrz, występuje często u niemowląt i małych dzieci do lat 3.
Kolano koślawe – w ustawieniu do wewnątrz, fizjologiczną koślawość kolana obserwuje się u dzieci w wieku 3 i 4 lat.
Płaskostopie jest fizjologiczne czyli prawidłowe do 3 roku życia.
Szpotawość pięt – szpotawość śródstopia u niemowląt, skręt przyśrodkowy kości piszczelowej u dzieci raczkujących, wewnętrzna rotacja wewnętrzna kości udowej u starszych dzieci.

U noworodków niewielka szpotawość stawów kolanowych, wynikająca z przewagi mięśni zginaczy nad prostownikami, jest całkowicie prawidłowa rozwojowo. Stanowi to pozostałość po ułożeniu wewnątrzmacicznym. Szpotawość utrzymuje się do 3 roku życia dziecka. Po tym okresie przechodzi w koślawość.

Teraz kilka sposobów rehabilitacji czyli przykładowe ćwiczenia dla dziecka z płaskostopiem:
1. Siad na krześle, stopy oparte o podłoże, kolana ugięte pod kątem prostym – dziecko zwija palcami stóp kocyk;
2. Siad na krześle – dziecko próbuje pisać lub rysować na papierze ołówkiem przytrzymywanym między 1 i 2 palcem stopy.
3. Siad kuczny – dziecko turla piłkę po podłożu między stopami.
4. Leżenie przodem, ręce pod brodą, obie nogi ugięte w kolanach pod kątem prostym – dziecko wykonuje „klaskanie stopami”.
5. Leżenie tyłem, stopy oderwane od podłoża – dziecko wykonuje krążenia stóp do wewnątrz i na zewnątrz.

Czasem wydaje się nam, iż nasze dziecko zaczynające stawiać pierwsze kroki, ma krzywe nogi. Czy może nas to niepokoić? Otóż prawie u wszystkich dzieci przed 2 rokiem życia kolana nie stykają się gdy stoją, mając stopy razem. Z biegiem czasu, gdy więcej chodzą nóżki wykrzywiają się w literę „X” – kolana dotykają się ale stopy nie. Dopiero u nastolatków kolana i stopy stykają się i jest to całkowicie prawidłowe. Jedynie w przypadku, gdy specjalista dopatrzy się nieprawidłowej budowy nóg możemy wymagać dodatkowych badań. Na przykład kiedy w rodzinie występowały iksowate nogi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *