4. miesiąc życia


Twoja Pociecha wkracza w okres, który będziesz zapewne wspominać najlepiej. Te najbliższe miesiące będą pełne uśmiechów czy kontaktu z Tobą poprzez gaworzenie. Noce będzie w końcu można nazwać „przespanymi”. Dużym plusem jest to, że Maluch jeszcze się samodzielnie nie przemieszcza, dzięki czemu znajdziesz go zawsze w tym miejscu, gdzie odłożysz.

4. miesiąc to czas, gdy maluch powinien unieść głowę do 90 stopni leżąc na brzuchu. Zdarzać się może, że Maluch leżąc na brzuchu podniesie klatkę piersiową, opierając się na przedramionach. Oczywiście, aby miał sposobność to zrobić, powinnaś kłaść go jak najczęściej na brzuszku, pod nadzorem. Nie uzyska tej umiejętności jeśli nie będzie kładzione na dywanie bądź macie, w celu jej usprawniania.

Należy pamiętać, że dzieci które mniej czasu spędzają leżąc na brzuchu, zazwyczaj później zdobywają pewne umiejętności. Ułatwiajmy im to.

Na początku 4 miesiąca większość dzieci podciągana do siadu, nie potrafi jeszcze utrzymać głowy na równi z tułowiem, na ogół główka opada do tyłu. Jest to jak najbardziej prawidłowe i świadczyć może o braku gotowości do siadania.

Jeśli Twój Maluch nie potrafi dobrze trzymać głowy, nie podawaj innego pokarmu niż mleko, nawet papek. Z wprowadzaniem stałego pokarmu, poczekaj do momentu aż dziecko będzie siedzieć samodzielnie, zwykle następuje to około 6-7.miesiąca życia.

Prawdopodobnie Maluch powinien już chwycić zabawkę bądź Twój palec oraz wyciągać rączkę po przedmiot, który Mu pokazujemy. Jest to prawidłowy rozwój tzw. motoryki małej.

Po ukończeniu 4 miesiąca Twoje dziecko być może będzie umiało przewrócić się z brzuszka na plecy lub odwrotnie, bądź obrócić się w kierunku dobiegającego dźwięku, szczególnie głosu mamy. Jest to tzw. motoryka duża.

W tym okresie wiele rodziców pragnie już za wszelką cenę, aby ich dziecko siadało. Siedzenia oznacza tak długo wyczekiwaną zmianę pozycji z leżącej na siedzącą. Ważne jest, aby dobrze ocenić czy nasz Maluch jest już na to gotowy. Dopiero samodzielne trzymanie głowy przez dziecko w pionie świadczy, że mięśnie wzdłuż kręgosłupa są już na tyle mocne, aby nie narazić do jego późniejszego skrzywienia. Jeśli posadzicie Malucha, a on upada do przodu lub się zsuwa na bok, to jest to znak, że nie czas na sadzanie. Bądźcie cierpliwi, przyjdzie czas i na to.

Kolejne etapy rozwoju każde dziecko osiąga w swoim czasie. Nie ważne kiedy, ważne co po czym!

Ale o tym napisze już następnym razem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *