Pierwsze trzy lata życia naszego Malucha będą praktycznie przez dziecko nie zapamiętane, aczkolwiek to właśnie te trzy lata mają ogromny wpływ na to kim staną się w przyszłości. Naukowcy twierdzą, że mózg człowieka właśnie w trakcie tych pierwszych lat rośnie do 90% jego ostatecznej wielkości.
Badania wykazują, że w trakcie tych trzech lat powstają połączenia nerwowe w naszym mózgu, które będą odpowiadać za wiele procesów zachodzących w organizmie w późniejszym okresie. Dlatego tak ważna jest jakość naszej opieki nad Maluchem w tym okresie. Jego późniejsza pewność siebie, zadowolenie czy umiejętność radzenia sobie ze stresem, na wszystko to mamy duży wpływ już w pierwszych latach życia Maluszka.
Każdy dotyk, przytulenie czy odpowiedź na reakcje dziecka z uczuciem pozytywnie wpływa na kształtowanie się połączeń nerwowych. Mówienie do dziecka, czytanie Mu bądź nawiązywanie kontaktu wzrokowego ze swoim Maluchem, skutkuje osiągnięciem przez jego mózg maximum rozwoju. To my jako rodzice, uczymy Go umiejętności społecznych i emocjonalnych, a co za tym idzie, przyspieszamy jego rozwój intelektualny.
Rozwój motoryki małej, czyli rąk.
W początkowym okresie życia, ruchy rąk u niemowlaka są całkowicie przypadkowe i nieprecyzyjne. Jednak z biegiem czasu Niemowlę zacznie je kontrolować a ruchy stanął się celowe. Aby przyspieszyć rozwój ów motoryki małej, staraj się nie krępować ruchów rąk u dziecka. Do zabawy dawaj Mu do chwytania różne przedmioty, tak aby mógł manipulować rączkami (np. grzechotki, zabawki do zawieszania).
Rozwój motoryki dużej, obejmuje rozwój całego ciała.
Ważne jest, aby dziecko kładzione było na brzuszku. Jeśli nie będziemy kłaść Malucha na brzuchu, znacznie później zacznie unosić główkę, tułów czy nauczy się przewracać. Należy zmieniać pozycje dziecka kilka razy w ciągu dnia, aby pobudzić jego aktywność fizyczną. Układaj na zmianę na brzuszku i plecach, układaj Malucha na własnych nogach, prowokując tym samym do pełzania. Przedmioty czyt. zabawki, kładź obok dziecka, aby tym samym zmobilizować Go do przewrotów. W początkowym okresie życia, możesz oczywiści pomóc Mu, jeśli nie umie wykonać obrotu z pleców na brzuszek.
Cokolwiek robisz, pamiętaj o obserwacji dziecka oraz stymulacji poprzez ciekawą zabawę. Każde dziecko, jeśli chodzi o zaspokajanie swoich potrzeb, jest mądrzejsze od nas samych!