Zapewne zdarza się Twojemu dziecku, że po nakarmieniu zasypia i nagle budzi się z wielkim krzykiem albo krzyk i płacz zaczyna się już w czasie karmienia. Są to charakterystyczne objawy kolki jelitowej. Ale spokojnie, jest to dolegliwość przejściowa i całkowicie naturalna.
Napad kolki jelitowej ma specyficzny przebieg— rozpoczyna się nagle niepokojem dziecka, który bardzo szybko przeradza się w niedający się ukoić płacz. Jednocześnie dziecko pręży się, podkurcza kończyny dolne, wykonuje gwałtowne ruchy prostujące w stawach biodrowych. Możesz zaobserwować u swojego bobasa powiększanie obwodu brzucha oraz zwiększenie ilości gazów jelitowych. Częste wydalanie gazów lub niewielkiej ilości stolca przynosi chwilową ulgę.
Oto kilka faktów.
Definicja kolki jelitowej zaproponowana przez Wessela, zwana „regułą trzech” jest najczęściej stosowana. Charakteryzuje się napadami płaczu i rozdrażnieniem u dziecka występującym: przez co najmniej 3 godziny dziennie, 3 dni w tygodniu, przez 3 tygodnie. Dolegliwości te występują zwykle w godzinach wieczornych. Ustępują samoistnie w 3-4 miesiącu życia.
Jakie są przyczyny kolki jelitowej?
Należą do nich: nieodpowiednia technika karmienia, połykanie dużej ilości powietrza w czasie karmienia, niedokarmianie lub przekarmianie niemowlęcia, nietolerancja laktozy, nadmierna fermentacja jelitowa, nadwrażliwość na białko mleka krowiego, białko sojowe lub inne składniki pokarmowe, niedojrzałość układu nerwowego. Na występowanie kolki u niemowlęcia może mieć wpływ uszkodzenie błony śluzowej jelita lub jego niedojrzałość fizjologiczna, stany lękowe matki, czynniki stresowe w rodzinie.
Jak Ty możesz poradzić sobie z kolkami u Twojego malucha?
- Przy karmieniu butelką zwracaj uwagę, czy dziurka w smoczku nie jest zbyt duża i nie wpuszcza powietrza do środka. Smoczek musi być całkowicie wypełniony mlekiem.
- Jeśli karmisz piersią wyeliminuj ze swojej diety wzdymające warzywa i owoce, kofeinę, ostre przyprawy, czekoladę.
- Pamiętaj, aby po ostatnim karmieniu wieczornym nie rozbawiać dziecka, by spokojnie przed nocą strawiło pokarm i usnęło.
- Ogrzewaj ciepłym powietrzem z suszarki brzuszek bobasa z bezpiecznej odległości tak by go nie poparzyć. Ciepło wspomaga perystaltykę jelit.
- Po każdym karmieniu trzymaj dziecko w pozycji pionowej do odbicia.
- Ułóż bobasa na podłodze na brzuszku (tylko nie od razu po nakarmieniu aby nie ulał mu się pokarm).
- Ułóż bobasa na swoim przedramieniu brzuszkiem do dołu i powoli je kołysz.
- Chwyć za ugięte kolanka bobasa i wykonuj krążenia bioderek na zewnątrz (ok. 10 powtórzeń)
- Podaj dziecku leki na wzdęcia np. Espumisan – dla bobasów jest wersja w kroplach.
- Zastosuj lekarstwo dla matek – Debridat, które wchłoni się z Twoim pokarmem i złagodzi objawy kolki u dziecka. Skonsultuj to z lekarzem.
- Jeśli karmisz piersią, zawsze możesz spróbować pić napar z rumianku, lukrecji, mięty pieprzowej lub kopru włoskiego, które posiadają właściwości spazmolityczne, uspokajające i pomagają dziecku usnąć. Jeśli dziecko ma powyżej roku możesz podawać dziecku herbatki zamiast wody.
- Wykonaj masaż brzuszka.
Jak masować brzuszek bobasa?
Malucha kładziemy na pleckach na wygodnym podłożu. I zaczynamy cykl następujących po sobie ćwiczeń:
- Wykonaj głaskanie całą dłonią brzuszka od mostka do spojenia łonowego (od góry do dołu) naprzemiennie lewą i prawa dłonią – powtórz 6krotnie
- Delikatnie przybliż kolana do brzuszka bobasa na 2 sekundy a następnie wyprostuj kolanka.
- Ćwiczenie „księżyc – słoneczko”
– „księżyc” – wykonuj lewą dłonią po zewnętrznej stronie brzuszka ruch – rozpocznij na wysokości mostka skończ ruch nad spojeniem łonowym.
– „słoneczko” – wykonuj prawą dłonią koliste ruchy zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
Obie części ćwiczenia powtórz 6krotnie. - Delikatnie przybliż kolana do brzuszka bobasa na 2 sekundy a następnie wyprostuj kolanka.
- Wykonaj głaskanie całą dłonią brzuszka od mostka do spojenia łonowego (od góry do dołu) naprzemiennie lewą i prawa dłonią – powtórz 6krotnie
- Delikatnie przybliż kolana do brzuszka bobasa na 2 sekundy a następnie wyprostuj kolanka.
W rezultacie wykonanego masażu powinny pojawić się u malca gazy. Pojawienie się kupki jest również dobrym i spodziewanym skutkiem. Jeśli nie zauważyliśmy pożądanych „efektów”:) powtarzamy cykl ćwiczeń.
Jak dotąd masażyk sprawdzał się u każdego malucha, u którego go wykonałam.
Pamiętaj, że mimo łagodnego charakteru zaburzenia i dobrej prognozy, objawów kolki jelitowej nie należy lekceważyć, gdyż stanowi podstawę do późniejszych zaburzeń czynnościowych przewodu pokarmowego charakterystycznego dla kolejnych etapów rozwoju dziecka.
Dziecko bez kolki jelitowej to szczęśliwe dziecko, a szczęśliwe dziecko to szczęśliwsi rodzice:)